Philipp Lahm vjeruje da njemačka reprezentacija još može pobijediti Paragvaj. Ali nakon toga, kada bi vjerojatno čekala Francuska? Nešto se mora promijeniti, piše svjetski prvak iz 2014. godine u svojoj kolumni na Kickeru. Odmah donosi i konkretan prijedlog.
Još sam iznenađen porazom od Ekvadora
Još sam uvijek iznenađen porazom 1:2 protiv Ekvadora. Rano smo poveli, dobro ušli u utakmicu, ali nakon toga nikada nismo stvarno dominirali. Naša igra bila je rastrgana, imali smo malo prilika za pogodak, a u obrani smo ponovno dopustili previše. Nakon vodstva očekivao bih više mirnoće, više zrelosti i bolju organizaciju.
Najnestabilnije je bilo u veznom redu. Aleksandar Pavlović na ovom turniru još nije stvarno pronašao formu. Vidim kod njega jako mnogo laganih izgubljenih lopti. Nije optimalno postavljen na terenu.
Zato Joshuu Kimmicha vidim u veznom redu. Ondje je oko deset godina igrao na visokoj razini, i u reprezentaciji i u Bayernu. Dao bi momčadi stabilnost, a njegove bi snage puno jasnije došle do izražaja. Može pomoći obrani, isto kao i napadu svojim dubinskim dodavanjima. Uz njega trenutačno bolje odgovara Felix Nmecha. To znači da bi Pavlović morao ispasti iz početne postave.
Kimmich mora pronaći vlastitu formulu
Kapetan je uvijek produžena ruka trenera. Oni razgovaraju o stvarima, a kapetan ih prenosi na teren i u momčad. Franz Beckenbauer, Lothar Matthäus, Oliver Kahn – svaki kapetan imao je drukčiji način vođenja, pa tako i ja. Ne postoji jedna formula za uspjeh. Kimmich će to napraviti na svoj način.
To što Florian Wirtz i Jamal Musiala još uvijek nisu stvarno ušli u turnir, dijelom je povezano i s našim načinom igre. Imaju nevjerojatno mnogo talenta, to uopće nije upitno, ali moramo ih bolje dovoditi u prave situacije.
Protiv čvrstih protivnika jakih u duelima imamo problema pronaći ih u pravim prostorima. Možda se ni oni sami ne kreću uvijek ispravno, ponekad ne drži svatko svoju poziciju i onda jedni drugima stoje na putu.
Tada nije jasno tko treba ući prema sredini, a tko treba napasti preko vanjske pozicije. Od četvorice naprijed – Wirtza, Musiale, Havertza i Sanéa – mora doći više. Ako se nastavi vjerovati u njih, uvjeren sam da će pokazati svoju klasu.
Anton na desnog braniča
Momčad je u razvoju i taj se razvoj mora nastaviti. Da sam ja izbornik, sada više ne bih puno mijenjao. U šesnaestini finala svakako bismo trebali proći dalje, kako bismo zatim vjerojatno igrali protiv Francuske.
Ipak, jednu promjenu sada bih preporučio: Waldemar Anton desno u obrani, a Kimmich u vezni red. Hoće li lijevo igrati Nathaniel Brown ili David Raum, ne čini veliku razliku. Ali Kimmichu se na desnom beku ne čini usluga. Njegove snage i kvalitete vođe potrebne su u veznom redu.
S padovima u skupini morali smo se nositi i mi na ranijim turnirima. Porazi su dio nogometa, na to smo svi navikli. Treba jasno reći što je bilo dobro, a što manje dobro. Ali analiza pogrešaka ne smije previše opteretiti momčad.
Sada je potrebno zajedništvo, a ono se ne smije ugroziti ni previše rastavljati na dijelove kroz rasprave. Ne smijemo zaboraviti: dvaput smo na posljednjim svjetskim prvenstvima rano ispali, a sada smo prošli dalje. Poraz od Ekvadora ne boli nas previše. Nakon šesnaestine finala dolaze veliki protivnici.
Razvoj mora ići korak po korak
Za uspješno Svjetsko prvenstvo momčad se mora, opet dolazimo do te riječi, razvijati korak po korak. Ova momčad je na početku. Ima jako mnogo talenta, igrači su u dobrim nogometnim godinama, Manuel Neuer, za kojega protiv Ekvadora nisam vidio veliku pogrešku, igrat će svoj posljednji turnir, a i Kimmich je već stariji. Zato sada drugi, poput Kaija Havertza, moraju izrasti u svoje liderske uloge.
Momčad mora vjerovati sama sebi, a u tome pomažu zajednička iskustva poput Svjetskog prvenstva. Kontinuitet na terenu je važan. Ipak, jezgra od osam igrača redovito igra zajedno tek od priprema.
Zato ne znam je li momčad već dovoljno daleko za veliki uspjeh na ovom Svjetskom prvenstvu. Bilo bi mi drago kada bi u Sjedinjenim Američkim Državama nastavila svoj razvoj za sljedeće turnire.
Trenutačni turnir, naravno, još traje. Imamo mnogo kvalitete, i u napadu i u obrani. Naši važni igrači moraju brzo ući u formu i bolje međusobno surađivati. Onda sam uvjeren da ćemo proći još jednu rundu i da ćemo nakon toga biti konkurentni kada dođu najveće reprezentacije.